FAQ

3 zdania lub 60 sekund to zdecydowanie za mało dla tego zjawiskowego miejsca. Pamiętam pierwszy dzień na wyspie i krajobraz księżycowy, który urzekł mnie swoją nieziemskością. Parę razy zdarzyło mi się uszczypnąć, czy to sen czy rzeczywistość.

Spotkani ludzie i poczucie bezpieczeństwa utwierdziło mnie w przekonaniu, że znalazłam swoje miejsce na planecie Ziemia. Do tego łagodny klimat dla człowieka i jego portfela. Będąc na wyspie na nowo przekonacie się, że jakość w przystępnej cenie to nie jest cud tylko lanzarotańska codzienność. Krótko i konkretnie to K- jak KRAJOBRAZ, B- jak BEZPIECZEŃSTOW, L- jak ludzie, którzy obdarzą Was swoją serdecznością. 

Lanzarote – Wyspa Wulkanów to jedna z ośmiu siostrzanych Wysp Kanaryjskich, jej nazwa to Lanzarote bez podwójnego „t”, chociaż dosyć często jest podwajane ze względu na nazwisko odkrywcy LancelottoMalocello po łacińsku Lanzarotus MarocelusTo urodzony w 1270 roku genueński kupiec i żeglarz. Malocello odkrył Lanzarote dla Europy w 1312 roku, w czasie rejsu wzdłuż wybrzeży Afryki, i spędził następne dwadzieścia lat na wyspie, gdzie prowadził handel z jej mieszkańcami.

Nie miałam okazji porównać tych dwóch miejsc osobiście, ale od koleżanki Ani, której teksty pojawią się w tym przewodniku, dowiedziałam się o upale i pocie, wilgotność była jej niechcianym karaibskim adoratorem.  Na Lanzarote oraz pozostałych wyspach wam to nie grozi, bo wyspy „wiecznej wiosny” to klimat umiarkowany.  Średnie temperatury to 22-23 Cbrak tropikalnych dreszczów i pozostałych tropikalnych atrakcji, które przerażają czasem turystów. Upały są póki co tylko epizodem.

Możesz przyjechać w opcji singlowej lub całej płyty rodzinnej.  Ważniejsze pytanie: Czego szukasz na wyspie? Bo to nie jest wyspa dla zakupoholików, którzy chcą spędzić 24/7 na zakupach w dużych centrach handlowych. Bo to nie jest wyspa dla ludzi, których sensem odpoczywania jest imprezowanie 24/7. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, bo klient nasz pan i mogę to zorganizować. Ale… To wyspa dla ciekawych świata, którzy kochają krajobrazy i odpoczynek w unikatowym otoczeniu.

Przez 15 lat życia na wyspie nie uczestniczyłam w wydarzeniach, które uzasadniałby ewakuację z wyspy.

Ostatni pandemiczny sprawdzian, pokazał, że jako wspólnota jesteśmy dobrze zorganizowani i potrafimy skutecznie stawić czoła zaskakującym sytuacją. Oprócz policjantów i strażaków, mamy tutaj specjalną jednostkę EMERLAN, która koordynuje działania profesjonalistów i ochotników.

Jeżeli ktoś poczuje się bezpieczniej to warto zapisać telefon 928 806 806.

Mieszkańcy tej wyspy to rdzenni wyspiarze, potomkowie Hiszpanów oraz reszta świata, która wybrała to miejsce żeby się osiedlić. Każde miejsce, do którego zagościcie czy to restauracja, sklep, albo inne świadczone usługi to miejsce podzielenia się swoją kulturą, swoimi dobrami i swoimi doświadczeniami. Można tu posmakować świat w wyspiarskim wydaniu. Jesteś Irlandczykiem i chcesz uczcić Świętego Patryka? Dlaczego nie? Otwartość na innych to jeden z atutów tego miejsca. Szukacie globalnej wioski w lokalnym wydaniu. To jesteście w dobrym miejscu. Życzycie sobie polskiej kuchni? Proszę bardzo mamy polską restaurację. To co mnie urzeka to brak reklam i przywiązania do wartości materialnych jako wyznacznika poczucia ważności. Nie znajdziesz tu bilbordów i gadżeciarskich aut. 

Bo to wina z rosy i mgły. Lanzarote, tak jak i pozostałe wyspy archipelagu słynie z wielkiego niedoboru słodkiej wody w glebieOtóż sekretem jest właśnie 30-centymetrowa warstwa żwiru, która przez noc chłonie z powietrza wilgoć, natomiast w trakcie dnia potrafi skutecznie ją zatrzymać. Drobne, ale wilgotne kamyki wulkaniczne to źródło pozyskiwania wody dla winorośli.

W sierpniu odbywają się winne dożynki, na które zapraszamy.

Na Lanzarote jest 2000 hektarów winnic, a lokalni winiarze produkują wina, które wygrywają międzynarodowe konkursy. Lokalny klimat sprawia, że zbiory winogron rozpoczynają się tutaj jako pierwsze w porównaniu z europejskimi regionami winiarskimi. Pierwsze winogrona trafiają do winnicy zwykle na początku lipca. Typowe odmiany Wysp Kanaryjskich dobrze rozwijają się na wulkanicznej glebie. Niewątpliwie najbardziej znaną jest Malvásia, z której przygotowywane są wina wytrawne, półwytrawne i słodkie. Z pozostałych odmian najczęściej reprezentowane są Listán Blanc, Listán Negro, Moscatel, Diego i Negra Mulata.

Warto wiedzieć, że Malvasia to winny szczep, którego uprawa w celu wytwarzania win sięga do czasów antycznych. Powszechnie za jego ojczyznę uznawana jest starożytna Grecja. Swoją nazwę bierze od miasta Monemvasiá położonego na Peloponezie.

Badania przeprowadzone przez hiszpańskich uczonych dowiodły, że większość win, trafiających z ich ojczyzny do europejskich królestw w XVII w., pochodziło z Wysp Kanaryjskich.

UWAGA! Po angielsku trafiłam na tekst, że są u Was szczepy winorośli, które w wyniku choroby nie rosną już w Europie, ale po polsku nie potrafię tego znaleźć. Może możesz powiedzieć coś więcej o historii winnic /najstarsze i najmłodsze, kto je zakłada, świętowaniu itd.

Karnawał to poważna sprawa i odradzam sobie z tego żartować. Wyspiarze są przywiązani do swoich korzeni i łączących się z przodkami uroczystości. Na myśl przychodzi mi czas karnawału, który pozwala na pokazanie tradycyjnego sposobu świętowania w nowoczesnym wydaniu.

Bogactwo wzornictwa w połączeniu nowymi materiałami to niesamowity efekt, który można zobaczyć jako radosne śpiewy czy wybory Królowej Karnawału. To wielka impreza z udziałem ponad 4000 osób, która transmitowana jest na żywo przez telewizję. Konkurs Królowej Karnawału ma bardziej charakter wyboru najpiękniejszego karnawałowego kostiumu, ustrojonego tysiącami różnokolorowych piór, niż wyboru Miss Karnawału.

Szalona, beztroska zabawa tłumów, non-stop, przez 2-3 tygodnie, od popołudnia do białego rana.

Na każdej z siedmiu głównych wysp archipelagu: Teneryfie, Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote, El Hierro, La Palmie i Gomerze karnawał jest nieco odmienny, zabarwiony miejscowym folklorem. Ale wszędzie jest to radosna zabawa będąca świętem tańca, muzyki i śpiewu.

Warto zarezerwować ten okres w waszych kalendarzach:

 • 2-13 lutego: Karnawał w Santa Cruz de Tenerife (Teneryfa)
 • 15 lutego – 12 marca: Karnawał w Las Palmas de Gran Canaria (Gran Canaria)
 • 25 lutego – 9 marca: Karnawal w Arrecife(Lanzarote)
 • 27 lutego – 12 marca: Międzynarodowy Karnawał w Puerto de La Cruz (Teneryfa)
 • 2-19 marca: Karnawał w Puerto del Rosario (Fuerteventura)
 • 4-13 lutego: Karnawał w Santa Cruz de La Palma (La Palma)
 • 7-13 marca: Karnawał w San Sebastian de La Gomera (La Gomera)
 • 10-12 marca: Karnawał w Puerto del Carmen – Tias (Lanzarote)
 • 10-27 marca: Karnawał w Pájara (Fuerteventura)
 • 12-13 marca: Karnawał w Valverde (El Hierro)
 • 17-27 marca: Międzynarodowy Karnawał w Maspalomas  (Gran Canaria)

Lanzarote – Wyspa Wulkanów to jedna z ośmiu siostrzanych Wysp Kanaryjskich, jej nazwa to Lanzarote bez podwójnego „t”, chociaż dosyć często jest podwajane ze względu na nazwisko odkrywcy LancelottoMalocello po łacińsku Lanzarotus MarocelusTo urodzony w 1270 roku genueński kupiec i żeglarz. Malocello odkrył Lanzarote dla Europy w 1312 roku, w czasie rejsu wzdłuż wybrzeży Afryki, i spędził następne dwadzieścia lat na wyspie, gdzie prowadził handel z jej mieszkańcami.

Chcesz przyjechać to przyjeżdżaj. To wyspa dla spontanicznych. Jeżeli o czymś zapomnisz to znajdziesz to na wyspie. Może warto się przygotować mentalnie na odmienność przyrody i krajobrazu. Nie szukaj tu polskiego lasu.  Mamy pralnie, zatem parę ubrań Wam w pełni wystarczy. Krótki rękaw i długi rękaw – bądź gotowy na ciepłe dni i chłodne noce. 

Przykładowy zestaw:

 • koszulka z krótkim rękawem
 • spodenki
 • bluza z długim rękawem
 • długie spodnie

I masz to.

Uwaga, ważne kwestia walutowa, na wyspie nie ma kantorów, dlatego wymień wcześniej lub skorzystaj z bankomatu. Obowiązująca waluta to euro i tylko euro, jeżeli nie przywieziesz ze sobą to nie dotkniesz się „złotówek”. 

Prostota w życiu i prostota w jedzeniu. Możliwość upraw była tu ograniczona, a zatem dania to kilka składników. Lokalni mieszkańcy mają niemalże bzika na punkcie potraw duszonych i przygotowują je z niebywałą starannością i zaangażowaniem. Puchero jest jedną z najpopularniejszych potraw na wyspie. Składa się ona głównie z wołowiny lub wieprzowiny z kawałkami kurczaka, ciecierzycą, ziemniakami, dużej ilości warzyw oraz ziół i przypraw.

Potaje to kolejna znakomita potrawa duszona, którą znajdziecie w menu większości restauracji na Lanzarote. Jest to typowe danie sezonowe przygotowywane z różnych składników dostępnych w danym okresie roku. Za każdym razem może się ona trochę różnić, jednakże i tak zawiera w sobie doskonałe smaki.

Podczas pobytu na Lanzarote warto spróbować tapasTapas to małe porcje jedzenia w formie przystawek popularne w całej kontynentalnej części Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich i Balearach. Jako przykład typowych tapas można wymienić między innymi Pimientos de Padrón(słodkie papryczki zielone gotowane w soli morskiej i oliwie z oliwek), albóndigas (klopsiki podawane w sosie pomidorowym) czy tortilla (hiszpański omlet).

Warto spróbować chociażby O papas arrugadas, czyli pomarszczonych ziemniaczkach gotowanych w mocno osolonej wodzie tak, by na skórce została skorupka z soli, już pisałam. Podawane są one najczęściej z sosami mojo – czerwonym, paprykowym mojo rojo lub zielonym, kolendrowo-pietruszkowym mojo verde

Na Lanzarote pierwszy raz spotkałam się też z kawą z mlekiem i mlekiem (leche leche). To taki miejscowy sposób podawania kawy z dwoma rodzajami mleka – normalnym i tym skondensowanym, słodkim.

Hotele i apartamenty są popularne wśród turystów. Apartamenty to swoboda i możliwość przygotowaniu własnych potraw w kuchni. Namiot…raczej się zdarza, bo nie ma pól namiotowych. Są campery, które rozgościły się w czasie pandemii. Zatem camper to wolność wyboru miejsca postoju i objechania wyspy na własną rękę.

Nasza wyspa to porównując do polskich realiów jak „Wyjazd na Wielkanoc, czyli wiosna lub letnia aura może nas zaskoczyć.  Zatem ciepło, zimno… Bądź gotowy na 2w1. Zimowy zestaw – zostaw w domu. Brak deszczu – nie ma sensu brać parasola lub kaloszy. Kapelusz – to na Lanzarote opcja: pojawiam się i znikam, za sprawą WIATRU. Kapelusz to opcja dla biegaczy, którzy chcą się ścigać z wiatrem.

Lanzarote wbrew pozorom nadaje się również dla osób lubiących to uczucie adrenaliny i nie mam na myśli wcale momentów kiedy przychodzi Ci mandat za przekroczenie prędkości ( na wyspie są sprytnie ukryte radary i o mandat nie trudno )

Mamy tutaj firmy zajmujące się organizacja tzw. aktywnej turystyki czyli jazda po wertepach lazikami zwanymi buggy , jazda na skuterach wodnych , lot na spadochronie lub paralotniami . Oczywiście bardzo chętnie skieruje zainteresowane osoby do tych firm jednak ja sama jestem wielbicielka parków wodnych i szybkich zjeżdżalni . Na Lanzarote znajduja sie dwa w porywach do trzech parków wodnych : jeden z nich w Costa Teguise , zwany Aguapark , ma w swojej ofercie niezłe zjeżdżalnie i co najważniejsze – nie ma kolejek! W Playa Blanca znajduje się Agualava z podgrzewana woda w basenach i ten park wodny zdecydowanie polecam rodzinom z mniejszymi i średnimi dziećmi ze względu na to , ze można dzieci łatwo zlokalizować .

Jest jeszcze jedno miejsce które przyprawia mnie o dreszczyk emocji , mowa o Parku Rancho Texas w Puerto del Carmen. W Rancho Texas odbywają się różne pokazy z udziałem zwierząt , od relaksując , tak jest w przypadku edukacyjnego pokazu delfinów , po śmieszne aż do tych strasznych z ptakami drapieżnymi w roli głównej  . Bo czy normalnym jest przelatujący dosłownie milimetr nad Twoja głowa orzeł lub kondor? Dla osób zainteresowanych tym uczuciem , polecam usiąść w pobliżu drewnianych grządek , na trasie lotu przelatujących ptaszysk .

No i oczywiście , omalże zapomniałam , trasa wulkanów w Timanfaya! Jeśli masz lek wysokości , zapamiętasz to na cale zżycie ¡

Oczywiście! Na Lanzarote możesz odpocząć i delektować się na przykład pięknymi i charakterystycznymi plażami  i nie tylko . Wyspa ma 169 kilometrów wybrzeża i plaże z piaskiem złotym , białym , czarnym lub skalami z których można wchodzić do wody .

Moja ulubiona plaża , to Famara , znajdująca się na północnym zachodzie wyspy . Mówimy na nią , plaża serwerów  i  można się w niej zakochać! Ja pokazuje ta plaże z góry na moich wycieczkach podczas jednego z przystanków. Zawsze polecam ta plaże odwiedzić i poczuć jej magie .

Po przeciwnej stronie wyspy , lezą słynne plaże Papagayo , To zatoczki ze złocistym piaskiem , idealne dla małych dzieci ale nie tylko. Ja nie jestem jednak wielkim fanem tych plaż ..dojazd jest trochę kiepski , choć nie niemożliwy.  Papagayo to idealna plaża dla osób które lubią leżeć plackiem. Warto zabrać ze sobą jedzenie i picie , bo chociaż znajdziesz tam urokliwy bar to nie zawsze chce się do niego wspinać .

Turyści również chwalą sobie plaże Flamingo w Playa Blanca i Jablillo w Costa Teguise gdzie można zobaczyć bardzo dużo ryb.

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× How can I help you?